justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Please write a sentence using " doler" in the negative formal command - A doctor or a dentist may use doler with a negative formal command to keep your best fri
most important incident sing to the dawn
SOCIEDAD PERUANA DE DERECHO AMBIENTAL (SPDA): ¿Cómo se generaron? ¿Cómo se sostienen? ¿Qué acciones realizan?
Men are more likely than women to be diagnosed with ________________ disorders. Anxiety substance use mood schizophrenia
(x+1)(x−1)(x−5)=0 HELP
If we compare the force of gravity to strong nuclear force, we could conclude thatO gravity is the weaker force; it is related to massO gravity is the stronger
Factorise 6x2 - x - 2
An agent based in Alabama directs a solicitation to a customer who lives in Connecticut while the customer is temporarily in Indiana. The customer does not acce
Your job in a company is to fill quart-size bottles of oil from a full -gallon oil tank. Then you are to pack quarts of oil in a case to ship to a store. How ma
given a right-angled triangle with area 30 square centimeters and one of the legs of the right-angled triangle has 5cm, of the sum of the altitudes of the trian