makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

What is the narrators general opinion of workshops? How can you tell?
Fill in the blank with the correct indirect object pronoun. Mis padres le dieron un carro nuevo a mi hermna. Ellos ____ lo dieron anoche.
Which of these is the main idea of the poem
How many people are between the ages of 20 and 49?
Which of the following did the Peace of Augsburg accomplish? A. It set up the Spanish Inquisition to root out heresy. B. It ended the Thirty Years' War.
Read the stanza from "A Psalm of Life" by Henry Wadsworth Longfellow: Not enjoyment, and not sorrow, Is our destined end or way; But to act, that each tomorrow
One of the characteristics of Realism was choosing subjects that would not normally be considered worthy of painting. Think of the society we live in today, and
Why do you think people like John Brown, who advanced more radical ideas, became popular during the 1850s?
How do limited resources affect trade
what is the radius of a circle with circumference 13 ft