Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

A car that travels from point A to point B in four hours, and then from point B back to point A in six hours. The road between point A and point B is perfectly
Help??? What is 3x+5x=67y?
Which of the following oxides can dissolve in water to form a solution that would turn litmus indicator red in color? a. MgO b. K₂O c. CO₂ d. ZnO e. H₂O
what type of fractions are the following A) 1/3 A) Improper B) mixed C)wholeB) 5 1/6C) 6/5answer A B C with the three multiple choice answers.
How can b^2+9b+14 be re-written?1) (b+7) (b-7)2) (b-7) (b-2)3) (b+7) (b-2)4) (b+7) (b+2)
Which substance will combine with oxygen gas to produce a greenhouse gas? a. Na b. S c. H₂ d. Ne e. C
How many heart chambers does a shark have?
Help??? What is 3x+5x=67y?
Is STM semantically or acoustically encoded??
Many colonial people volunteered to fight for the Allied forces because they hoped their service would win their colony's ____