alysemartin552 alysemartin552
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

Lydia decides to provide cheddar cheese for the competition. She buys 4.2 kilograms for 39.90. She estimates the cost of 1 kilogram of cheese to be $1. Is her estimate reasonable?

Respuesta :

dedruck
dedruck dedruck
  • 04-02-2020
no, her estimate is closer to 1 kilo of cheese being $10
Answer Link

Otras preguntas

10 points 8. Which causes are to blame for the rising cost of health care? (SATA SELECT ALL THAT APPLY) * Health-related lawsuits Technological advances An agin
brainly if you get the question right
2 (34+x) + 387 = (23) x what is x?
What is 2x + 10 = 9 + 3xPlease explain how you solved it! ​
What industries Support Farmers?
4. The number 4 is the smallest positive integer that has exactly three factors: 1, 2, and 4. If kis the next- highest integer that also has exactly three facto
Find the length of the leg x . Enter the value rounded to one decimal place. 13²+6²+x²
Find the distance between the points. (0,4) and (-3,4) The distance is
Is “he likes pizza more than tocos” a verb phrase?
Simplify the expression: -9+-9-|-5|