lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

which allowed the united states and spain to divide the remainder of north america in 1819?
may someone help me on this please
Ms. Clark earned $29,600 in her third year as a banker and $32,600 in her seventh year. How much did she make in her tenth year? Assume that her yearly salaries
round 0.97 to the nearest tenth
at the end of the reformation, how did the king of england compare with the kings of other european nations? a. his power was limited by a constitution while ot
Stuart Company estimates that variable costs will be 60% of sales, and fixed costs will total $800,000. The selling price of the product is $4. Instructions (a)
what is the slope of a line that is perpendicular to the line 2y – 3x = 8?
which of the following correctly describes how the author develops the main point of this article? how does the author develop the main idea of the article? a:
what is the solution to the following system of equations? 2x 3y = 6 x y = 4 the solution of the system of equations is (____ , ____).
So, more of a personal question than homework. In light of the presidential debates someone just called me a conservative (not in a bad way) but I've always ref