ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

what does attrition mean?
"New drama" includes any play written since 1944. a. True b. False
Help my paper is almost ripped and I don't now 12 and 14
draw a quick picture and write to tell how you would add 342 and 416
Explain why 7 multiplied by x/7 = x
Your marginal cost is $4.00 and the market price for your good is $2.00. At this market price, you are willing to supply goods.
your are a news reported chosen to dive with the crew of the Alvin. write an account of what you saw of the sunken titanic and how you felt about it.
The law of equal areas suggests that planets move fastest when at and slowest when at .
The Brown Chest by John Updike (excerpt) The full contents of the chest never came quite clear, perhaps because he didn't want to know. His parents' college dip
35% is 7 out of what