sofiaovalle sofiaovalle
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 36 photos costs $18. how many does it cost per photogragh ​

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 03-11-2020

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

This is a simple equation. All you need to do is divide 18 by 36.

18/36 = 0.5

Answer Link
theconqueror12
theconqueror12 theconqueror12
  • 03-11-2020

Answer:

$0.5

(50 cents)

Step-by-step explanation:

Just divide how much it costs (18) by the number of items bought (36) and you'll find how much it costs per-item.

$18 ÷ 36 = $0.5

So $0.5 (50 cents) is your answer.

Hope this helps and have a nice day!

Answer Link

Otras preguntas

Solve each inequality, justifying each step you use x-5<35
The great Pyramids were A.Tombs for the pharoahs B. Tombs for the priests C.Temples to the gods D. Fortresses
what number is 100,000,000 more than 5,438,724,022?
Which of the following is not a famous Spanish artist?a.Kahloc.Goyab.Picassod.Dalí
How can I fill do this problem?10x2 tens=_______ones=______
how how many 25s are in 300
what is the word form for 12,324,904?
How would weather reporter read 0.103 meter?
7,000 is ten times as much as what number?
A teacher is choosing 4 students from a class of 30 to represent the class at a science fair. In how many ways can the teacher choose the students?