braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

A 1200 kg sports car accelerates from 0 m/s to 30 m/s in 10 s. What is the average power of the engine?
juan has $24 to spend at the bookstore if books $6 each how many books can he buy ?
How do you think the Northwest Ordinance impacted Native Americans?​
What is the value of the remainder if 4x4 - 7x3 + 2x2 - 5x + 3 is divided by x - 2?
Georgina has been a professional race car driver with no crashes and good insurance for 15 years. Her colleague just spent $35,000 on hospital bills due to a se
Quién seleccionó a Felipe para su equipo?
which statement about citizenship is accurate?it has stayed the same throughout the countries existence.it's responsibilities do not change with its time or loc
I NEED HELP ON THESE!! PLZ HELP
whats the difference between conventional and convection oven
I need three things you wonder about slavery.