ailindarhodes
ailindarhodes ailindarhodes
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

A hotdogs costs $3 and a corndog costs$1.50. If$201 was collected, how many corndogs were sold?

Respuesta :

nateroe1 nateroe1
  • 01-12-2016
135 corndogs were sold
Answer Link
ishafarooq795
ishafarooq795 ishafarooq795
  • 01-12-2016
About 300 corndogs; because 300 corndogs cost $201 if each costs $1.50.
Answer Link

Otras preguntas

Find the y intercept of the linear equation y + 1 = 4/3x
you have p fewer pizza than sam who has 15 slices. what expression shows how many slices of pizza you have?
This is a 1st-grade math problem 12 + _____ = 13 + 7
Find the area of the parallelogram. 6.5 cm 3.1 cm 3 cm O 9.3 cm^2 O 19.5 cm^2 O 20.15 cm^2 O 60.45 cm^2
Slopes answer both Parts? Part 1: What is the slope of a horizontal line? Part 2: What is the slope of a vertical line?
One yoga class costs $8, and a monthly pass costs $48. Write an inequality thatrepresents how many classes you can buy before it is cheaper to buy the monthly p
How many kilocalories must be removed from 920 grams of water at a temperature of zero degrees Celsius to transform it into ice at zero degrees Celsius? A)276
This data set has two modes. Find the second mode of the data. 18, 12, 19, 15, 19, 18, 6 Mode: 18, [?]
Points L,M and N are collinear.M is between L and N. You are given LM=13 and LN=20.Find the length of MN
Given the dot product w•w = 29, find the magnitude of w.