haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

When two variables are not related, the correlation coefficient will be close to ___________. a. 0 b. -1 c. +1 d. +10
What term is used to indicate the level of a sound A: pitch B:wavelength
What was the treaty of Versailles?
The caste system of India is an example of what key characteristic of a civilization? specialization of labor moral code social class hierarchy institutions
Gail bought a new baseball cap for $7.50 which was 1/3 off the oringinal price. What was the original price?
Booker T. Washington, in his "Atlanta Compromise" speech in 1895, advocated a. separate but equal status. b. African Americans' prosperity in proportion to thei
The ____ manufactures most blood cells.
A basic assumption of economics is?
The theme of the poem "Richard Cory" is that a. Richard Cory was a victim of fate. b. money can't buy love. c. surface glitter may be fool's gold. d. a pers
Medal will be given Which sections shown in the map above merged together in 1948 to support democracy in Germany? A, B, C B, C, D A, C, D A, B, D