aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

The scene is safe you turned in on the aed and a promise you attach the pads choose the best answer for correct pad placement on a 10-year-old child cardiac arr
A square has a perimeter of 36x - 12. Which expression represents one side of the square?
Please help me with the problem below.
The average temperature at the South Pole is −45 F. The average temperature on the Equator is 92 F. Find the difference between the temperature at South Pole an
help help help help help me help me help me
The aquarium has 10 more red fish than blue fish. 60 percent of the fish are red. how many blue fish are in the aquarium? show your work.
what is important of sister?​
What does area III on the map indicate
find the value of x and y from the following​
Read the sentence. While we could never prove it, we suspected him of duplicity, so we were never able to fully trust him despite his numerous good deeds. What