a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

If you were to use a simple random sample to construct a 95% confidence interval for the mean of the distribution of wages in a population of steel worker union
MESSAGE WRITING b) You are Simran. Your brother Raj is not at home. You receive a call from his friend Amal regarding the cancellation of the dance class. Since
To what extent was this conflict inevitable of world war 1?
A random mutation occurs and the gga code on this change to CGA what effect does the substitution have on the amino acid being called for explain your answer
Help with triangle proofs please
Which inventor is credited with developing the first telegraph in 1837? Question 4 options: Henry Ford Thomas Edison Samuel B. Morse Alexander G. Bell.
which measure can make a triangle? A. 19 cm 14 cm 7 cm B. 12 cm 7 cm 5 cm C. 11 cm 13 cm 3 cm D. 2 cm 3 cm 4 cm
OK I need this ASAP Any help would be amazing just it needs to be 5 sentences long following the picture.
This needs to be done ASAP I'm my class because of this and one other Assignment and make sure to you the R.A.C.E. writing Strategy. USe the article Lulu Wang t
Name and discuss two symptoms of intrapersonal conflict with n a person