piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Excerpt from The Pet Cloning Controversy Sean Putman 6 Cloning also brings many pet owners great joy. Nicky was a beloved Maine Coon cat owned by a woman in T
I need to find all roots of x^4 - 64x
Which statement best describes the plasma membrane of a living plant cell? A It controls which substances enter and exit the cell. B It is multi-layered and com
When portia and nerissa give the rings back to their husbands, portia tells bassanio she slept with the lawyer and nerissa tells graziano that she slept with th
What are some challenges Asian Americans face today?
Use the propaganda poster below to answer the following question
Los padres de Laura tiraron la casa por la ventana por la boda de su hija. A. cometieron un error B. gastaron mucho dinero C. se ruborizaron D. no tienen
please help
What does the star release, and in what form do we see it ?
Please help on this one?