SerranoSkates83 SerranoSkates83
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

How many pencils can be purchased with $0.51 if it costs of 8 pencils is $1.36 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2017
First year to find how much one pencil cost cost then multiply A number
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
8 pencil: $1.36
? pencil:$0.51, so 0.51×8÷1.36. As a result, you could buy 3 pencils with $0.51. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence correctly cites this source? Tweed, Shawn. "The Importance of Local Government." Telephone interview. 4 Dec. 2014. A. Tweed stated that local go
After running laps, your body temperature increases
Last year, a gardening store ordered 4,450 potted plants. This year, they ordered 4,361 potted plants. What is the percent of decrease in the number of potted p
please help me with this i will mark brainliest
umm hi I have a question Susan brought a dozen cartons for $ 18.50 she will also have to a sails tax of 6% what is the total cost of the carnations​
What is the value of the expression (2)^6?pls help ​
You want to make a photo album for your friend. In three to five sentences, describe at least one advantage and one disadvantage of choosing a digital photo alb
Pleaseeeeeeee help mmemememememememememeemmemememeemememjemme
Please help. I thought the answer is prokaryotic but its not and there are no answer choices.
What is one of the causes of mechanical weathering?