grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

What made Standard Oil a horizontal integration monopoly?
Colin earned $46 raking leaves. If he worked 1.5 hours yesterday and 4. 25 hours today, how much did he earn per an hour?
30 POINTS DONT ANSWER IF YOU DONT KNOW THE ANSWER FOR SURE In the gene TATTCATTGTTA—TGATTT—ATTCG, CATTGTTA encodes for pepsin, a digestive enzyme. The rest of t
the large flat muscle that controls your breathing is called
Caroline needs 3 1/7 cups of sugar for her first batch of brownies and needs 2 8/9 cups for a second batch.How much sugar does she need in all?
Plate tectonics suggests that the_____ floats and moves on the _______
What process causes stones to become smooth?
if you were a political leader what conditions would you justify a declaration of war
What are the physical characteristics of the Fertile Crescent
what do you do if your beaker breaks during a expriement