reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Evelyn believes that she must touch the door knob seven times before she opens the door so that her mother will not become deathly ill. in the context of obsess
A city water and waste water department has a four year old sludge pump that was initially purchased for
How far east did Alexander's empire reach? How does this compare to the previous map?
Species that have a delayed reproductive stage, are competing for limited resources, and have smaller numbers of slowly maturing large offspring show __________
An object has a kinetic energy of 810 J after falling a certain distance. If the mass of the object is 20kg, what is the speed of the object at this time? I nee
solve and check the problem 3x+2=x+17
By age 65, what percentage of adults are grandparents?
You shoukd check your house for asbestos if it was built before what year?
Please help! Correct answer will be brainliest!A chemist needs 25 liters of a 10% alcohol solution but has only a 25% alcohol solution. How many liters each of
Aguilera corp. has a current accounts receivable balance of $336,500. credit sales for the year just ended were $4,515,830. what is the company's receivables tu