jake443 jake443
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 03-07-2018
Hello!

[tex] \frac{price}{amount} = unit-price [/tex]

Price = $90.65
Amount = 245

[tex] \frac{90.65}{245} = 0.37[/tex]

The price per can is $0.37

Answer Link

Otras preguntas

What colonies founders believed that tolerance was a great virtue?
If 12% is 36 then what is 100%
Which of these best explains the paradox presented in the poem "Homework"? A.Though many famous monuments need restoration, rescuing wildlife needs to be prior
A gas sample is at 25°C and 1.0 atmosphere. Which changes in temperature and pressure will cause this sample to behave more like an ideal gas? (1) decreased tem
Fourteen billion years represents the approximate age of?
Simplify. 24/40x A. 2/5x B. 3/5x C. 3/5 D. 4/5
On what policy did William Jennings Bryan base his candidacy for president?
Which must be true of the structures of axons and muscles cells in order for nerve impulses to stimulate muscle contraction?
find the new amount given the original amount and the percent of change .$9; 10% increase
which of the following progressive reforms mandated an 8 hour workday for railroad workers