samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

Hugh sold 4 cars during a 5 hour shift, and later sold 12 cars sold during a 15 hour shift. Determine whether these relationships are proportional. Explain you
ZA and ZB are supplementary angles. If mZA = (2x + 26)° and m ZB = (x + 25)°, then find the measure of ZB.
What name was given to the fight between proslavery and antislavery forces following the passage of the Kansas-Nebraska Act? A. The 1854 Massacre B. Bleeding Ka
When developing en executive summary, the primary focus of your message to executive management should be centered on the possibility of breaking compliance law
Which of the following identifies the focus of consumers concerned about how food is grown, how it is transported to market, and food waste? O sustainability O
HELP PLEASE THIS IS DUE TODAY
The following sentence is punctuated correctly. Walter Jamison—he lives near my church—has been elected president of the local businessman's club. True Fals
which direct objects pronouns using lo,la,los,las! For these two questions do you know the direct object pronoun
if x-6=12 then x+6=?
Write an email to your college's accommodation office to:​