kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Please Help Me, Take Your Time.
0.68=0.6 + ____ ⬅️ (blank)
Human systems integration (hsi), a supportability issue that every program should consider, addresses such factors as accessibility, visibility, testability, an
can someone create a paragraph explaining what cyber security is???
Create a class named student. a student has fields for an id number, number of credit hours earned, and number of points earned. (for example, many schools comp
What is the first step in selecting US citizens to serve as members of a jury? IT'S D- The names of possible jurors are chosen at random.
simplify (4x)^3 question has to be 20 characters long
Which of the following inventions described the unique feature of the first movie camera, invented in 1897? It used color film. It could shoot 3D movies. It
You have a part time job. You work for 3 H on Friday and 6 H on Saturday. You also receive an allowance of $20 per week. You earn $92 pew week. How much do you
fanny wanted to become a lawyer so he could _____ for troubled teens