bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Which two portions of this excerpt from Mark Twain’s The Prince and The Pauper highlight the theme of wealth and luxury?
Given a quadratic function, y = ax^{2} + bx + c, what happens to the graph when "a" is positive?.
is cat an carnivore?
Which statement BEST describes the polarizing form of negative thinking? Dwelling only on the negative characteristics of a situation Expecting the worst case s
How many additional electrons does this atom of oxygen need in its valence shell to satisfy the octet rule?
A triangular Saul has a perimeter of 25m. Side A IS 2m shorter than twice side b, and side c is 3m longer than side B. Find the length of each side
Number 3 it’s hard pls
can someone answer this for me
Which option distinguishes why Djimon is gaining weight in the following scenario? Djimon moved to the United States from France, where portion sizes are much s
name new members who joined the 2nd continental Congress in may 1775