michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Round the following times to 1 decimal place 8.16
What does 9(3j-6) equal?
a shopper bought a 15 pound bag of oranges for $23.25 what was the unit price
After making the shocking statement about crime statistics maurice stood quietly for several seconds while the information sunk in
3x^2-11x-4 divided by x-4
is it possible to draw a triangle with angles 150°, 10° and 10°
What is the area of the triangle? A. 208 in2 B. 192 in2 C. 104 in2 D. 96 in2
Why were Japanese Americans in Hawaii not forced to go to internment camps?
One number is 12 more than half another number. The two numbers total 60. Find the numbers.
Are 55:100 and 66:120 equal