trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Termination of an employee should be done
What are some interesting facts about Earth's inner core?
PLEASE HELP ASAPPPPPPPP
Study figure 17 above over time what will happen to the river bank at B why
what is the rhetorical function of the analogy in this sentence? my friends words cut me the way a knife slices through an apple. A. to convey joyful feeli
warm colors in a painting give it a cool,calm, or sad mood. true or false
we hit a snag while rowing to shore.
What is an example of a weak base?
Who was the first to write about the connection between economic growth and capitalism? a. karl marx b. thomas malthus c. adam smith d. eugene debs
witch native american group lived in wigwams and longhouses