bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

How many minutes are in 36 hours?
Does the depth of a pan affect how water freezes?
two identical freight cars roll without friction towards each other on a level track. one car rolls 2 m/s the other 1 m/s. after the cars collide they couple an
Does the depth of a pan affect how water freezes?
How many minutes are in 36 hours?
Can u paraphrase the quote ”let things take their course”
What are two different ways to describe and label the layers of the Earth?
What is two thirds minus six thirds
When was World War I?
A pound of seedless red grapes costs $2.75. Drew must spend less than $9.35 on a bunch of seedless red grapes.Inequality:Solution:Interpretation: