zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

why were the twelve tables created
what is 3(t-1) in word phrase ?
Evaluate 12P3 and 10C3
Three monuments in washington dc were erected in honor of what men
x+y+z=-1, 2x+4y+2z=10, -x+6y-3z=-53
explain why the internal energy of a solid increases when its heated at its melting point
What's the best way to study spanish in a short amount of time?
How do you solve proofs? I don't understand the steps, is very much appreciate any explanation, please help!!!
Please help me I am stuck
Arianna has $4 to spend at the candy shop she wants at least 10 sour snaps which are 15 cents each and at least 3 chocolate truffles which are 80 cents each. Wh