sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

Which TWO items were physical or cultural features of ancient Mesopotamia? A.the Tigris and the Euphrates Rivers B.the Nile River C.hieroglyphs D.the code of Ha
Explain how you could use the construction tool or a compass and straightedge to create a line segment that is twice as long as given segment
I need help please explain this to me
Why are there two types of endoplasmic reticulum?
An enormous rifting occurred causing massive floods of basaltic lavas and the release of large amounts of gas. This is a thought to have been the cause of which
Which complex number is represented by the point graphed on the complex plane below
Based on the triangles, which statement is true?
Which of the following is s term that means “building block”? Polymer Biomolecule Monomer Carbohydrate
Sue bought two shirts on sale. She would have to pay $20.00 for each shirt, but she got them for 25% off. The two shirts also has a 15% tax added. What was the
Please help me! Which number equals (3)-3?