jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Taylor and Anya are friends who live 63 miles apart. Sometimes on a Saturday, they ride toward each other's houses on their bikes and meet in between. One day t
At a molecular level, does plasma have more or less energy than other states of matter?
I NEED HELP ASAP PLEASE!!!!!Which equation does the graph of the systems of equations solve? 2 linear graphs. They intersect at negative 1, 1a) 3x + 4 = −2x −
PLEASE HELP What do the Supreme Court decisions in the cases of Griswold v. Connecticut and Roe v. Wade have in common? A. limitations on executive privilege B.
365 rounded to nearest hundred
Whats the gcf of 8and 24
what's experiment and hyphothesis
what is a true statement about two rocks beloning to the same age one containing fossils of an amphibian and the other containg fossils of mosses
if the measure of uv is 84 what is the measure of YUV
What tense is the underlined verb in the sentence? The architect designed a daring structure. A. present B. past perfect C. present perfect D. pa