banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

1. Find the possible values of r in the inequality 5 > r - 3. OA.r = 8. OB. r<2 OC.r=2 D. r<8
All of the following describe Britain's relationship with the Confederacy except A. Sold ships to the Confederacy B. Favored the formation of the Confederacy;
How can you use multiplication to check your division
explain why human language is more complex and sophisticated form of communication ​
Nicole invests $2000 in an account. The account pays compound interest at a rate of K% per year. At the end of the first year, the money in the account is $2036
How did Áfrican American leaders adapt nonviolent resistance to the situation in the United States?
Grinning grass can also be a...
Complete the following sentences. Ser o estar 1. Las estudiantes de biologia estar nervioso porque los cursos ser dificil
What is the volume of this prism? All angles are right angles. 4 yd. 18 yd. Submit 14 yd. 6 yd.. cubic yards 4 yd. 10 yd. 7 yd.​
Given the geometric sequence where a1 = -7 and the common ratio is 2, what is the domain for n? Group of answer choices All Integers where n ≥ 0 All Integers w