ddbentley23 ddbentley23
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

An 8-pound bag of flour costs $14.08. What is the price per ounce?

Respuesta :

garydesir1
garydesir1 garydesir1
  • 03-10-2019

Hello there!

8 pound bag = $14.08

1 ounce = x

8x = 14.08

x = 14.08/8

x = 1.76

Thus, the price per ounce is $1.76

To double check if your answer is right or not, just multiply $1.76 by 8 and you'll see it equals to $14.08

Let me know if you have additional questions!

Answer Link
Fluerie
Fluerie Fluerie
  • 04-10-2019

Greetings!

First off, we know that this question is asking for the price per ounce, Therefore, we will be dividing.

$14.08 ÷ 8 = 1.76

The price per ounce is $1.76.

Hope this helps!

~Fluerie

Answer Link

Otras preguntas

i need help asap!!! it is number 11 ;)
Why is the moon visible?
14. Why is it important for the students to stay together?​
Can anybody help me with this answer? It's confusing to me.
Some cells involved with the process of reproduction are represented in the diagram above. The process of meiosis formed-A. Cell 3 onlyB. Cell 1 onlyC. Cells 1
A farmer is tilling his rectangular field. The length of the field is 48 meters and distance between opposite corners is 73 meters. How wide is the farmer's fie
Please help. I don't care about the points.
What is the reminder when (3x^4+2x^3-x^2+2x-14) divided by (x+2)
what is outside sourcing when you are training (carbohydrates)?
divide 3 by 4, then subtract z from the result