evansdastonewalltell evansdastonewalltell
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 3 pieces of candy cost $2.10, how much would 8 pieces cost

Respuesta :

desyfoe desyfoe
  • 03-12-2019

Answer: 5.60

Step-by-step explanation: Divide 2.10 by 3. You get 0.7. Then multiply 0.7 by 8 and you get 5.60.

Answer Link
dabosskayla1 dabosskayla1
  • 03-12-2019

Answer:It would cost $5.60.

Step-by-step explanation:It would be this because one candy bar cost .70 each. So you would multiply .70 by 8 and you would get $5.60.

Answer Link

Otras preguntas

for each situation write the ratio 3 ways 3 apples for every 8 oranges
Which of the following terms best describes the 20 states that Darius divided the Persian empires ? A.Satrap B.Satrapies C.Shrines D.Sacreds
A swimming pool is filled with water at a rate of 13.592 litres every 150 seconds. Calculate the amount of water that goes into the pool in 12 minutes.
How many 0.2 liters glasses of water are contained in a 3.6 liter pitcher
Who is the 42nd President
1. What runs horizontally and is identified with numbers?
Local hardware store the number of bolts,b is 7 more than three times the number of nuts, n which equation matches the information
What action did the NAACP take
Select all the items that describe kinds of externalities Secondhand smoke Air pollution from trucks Unclean water from fertilizers Spillovers from medical r
Find the x and y intercepts of the graph of each equation 1: x - 2y = 2 2: -3x + 3y = 7 3: 3x - 5y = -20