Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why was Martin Luther King, Jr. famous? A) He was a powerful civil rights leader B) He was the first Black college professor C) He wrote a famous book of the
area of a rectangle whose vertices are -11,4 - 11,1 - 5,4 and - 5,1
Who supported Jackson's bid for presidency?
Please help, Science HW.
How much do 7.83 × 10^22 molecules of water weigh? Answer in units of g.
Which task is a part of narrowing down a subject for a paper? A. creating a plan for writing the paper B. deciding on the scope of the topic C. searching for re
DE¯¯¯¯¯¯¯¯ D E is a midsegment of △ABC △ A B C . Find the values of x x and y y .
Are all these a chemical change Burn Dissolve Rust Explode
Janessa wants to pay off her credit card balances within 12 months. She is trying to decide if she should use her $1,000 in savings to pay off part of the balan
what is the main reason why the southern economy was dependent on slave labor?