janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT a reason for the decline of the Mongolian Empire? The Mongolians lacked an orderly succession policy. The Chinese resented being r
which accurrence represents an example of evolution?
PLEASE HELP define selective breeding
In a class experiment, Sean finds that the probability that a student plays soccer is 12/25. If the school population is 300, how many students would we expect
What is the largest component found inside a field?
The hypotenuse of a right triangle is 3 cm and one of the legs is 1 cm. What is the length of the other leg? Give an exact answer (that means do not use your ca
Write the three smallest integers, so that each of them is greater than… -6
25 points What food becomes almost impossible for the annex residents (and most of the Dutch) to obtain? (A) fresh vegetables (B) meat (C) potatoes
What is the frequency of the function f(x)? f(x)=1/4cos(2x)+5
Mexico is problematic because of the number of illegal immigrants entering our country, and human smuggling rings in mexico that stretch well into