raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

I need help on this question plz
x squared plus three x over x squared minus two x plus one
A police officer in hot pursuit drives her car through a circular turn of radius 366 m with a constant speed of 83.6 km/h. her mass is 56.1 kg.what are (a) the
doing a little research when you come across unfamiliar information in a text provides the reader with all of the following benefits except. A. a clearer unders
what value of x is in the solution set of 3(x-4)greater than or equal to 5x+2
Can anyone help?? Please and thank you
What is the slope of a line that is parallel to the line whose equation is 0.5x−5y=9 0.5 x − 5 y = 9?
Michaela is determining if a crab is made of organic or inorganic substances. Which statement best describes the crab? A. The crab is completely inorganic. B.
What is similar to Triangle JKL
What is the change in energy of an atom if the wavelength of the photon absorbed by the atom is equal to 4.64 x 10-7 meters? (Planck’s constant is 6.626 x 10-34