edwinda4
edwinda4 edwinda4
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $2 and three candy bars. You spent a total of $11. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

bree39raim
bree39raim bree39raim
  • 01-09-2020

Answer:

$3 each

Step-by-step explanation:

Minus the $2 from $11 gives you $9. So $9÷3=$3 per candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

2 - (-6) = -4 4 -8 8
In 1870, if you wanted to travel from Omaha to Sacramento, what would be the easiest way to go?
A scientist is using sonar to map the ocean floor while traveling on the ocean surface in a ship. She observes that the first sound pulse returns from the ocean
List three multiples of 9.
in humans, a combination of XX chromosomes results in a female zygote and that of XY result in a male zygotes. From whom does the a male zygotes inherit an X c
Find n. 12/18=n/36 n=_____
The Kw of water varies with temperature. Calculate the pH of water at 46⁰C with a Kw = 1.219 x 10-14. Show all calculations leading to an answer.
which of the following is a farming method that helps reduce the effects of wind erosion?
The number 78 is divisible by 2 and 3. True False
The subatomic particles that govern potential chemical reactions among elements are