chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Antonio gave his persuasive speech on why the class should participate in the campus recycling program. Initially, the views of very few students were changed.
Tara decides that Emily's inattention to detail and general detachment from school stem from the fact that Emily is too preoccupied by her job. Which theory is
what is the cause and affect realationship
I literally forgot how to do this
The sides of a triangle are 5.2 cm, 6.3 cm and 9.4 cm, each correct to the nearest millimetre. Calculate the lower bound of the perimeter of the triangle.
Select the pair in which former is stronger nucleophile than latter in polar aprotic solvent
could i have some really really quick help?
Describe the relationship between a thermal inversion and pollution.
What is the definition of a narrator? A. The person who reads the story B. The person who says all the dialogue C. The person who writes the story D. The person
A rectangle has an area of 14 square feet. one side length is 3.5 feet. Find the side length of the other side and then give the perimeter of the square?