keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

what areas of the world did the romans take over??
what is a tissu nodal!!!
paige borrows $4000 at a rate of 12% interest per year. what is the amount due at the end of 3 years if the interest is compounded continuously?
Please help with any of these
How did Rome build a strong large empire
Charlotte was not hungry that morning, so she just had a smidgen of cake at the office birthday party. Which words in this sentence provide a clue to the mean
repetimos la __ para aprenderla
what is 9000 divided by 600
hi, can someone help me with chemistry Question1: you begin with 2.0g of Fe(NH4)2(SO4)2*6H2O. How many moles is this? Question 2: you then add 10mL of 1.0 M o
what is region of scranton pa called