Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

y varies directly as x. if x=5 when y=12 find x when y=30
how could you compare the energy carried in two different longitudinal waves
how do you now 11/33 is a simplest form
y varies directly as x. if x=5 when y=12 find x when y=30
Type of picture Paul Revere made of the Boston massacre?
At a store , 24 bottles of water and 6 bags of chips costs $23.40. Five bottles of water and two bags of chips cost $6.60. What is the cost of a single bottle o
The distance of a wave crest from its resting. position is its. out of A. Wavelength B. Amplitude C. Height
What is bigger fraction, 5/6 or 6/7
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers.
My daughter needs a synonym for tired and all the word she has is problem , story and banquet