weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of 2 3/4 and −2 3/4 ? A. 0 B. 3/4 C. 5 1/2 D. I don't know.
HELPP DUE TODAY Geometry bisectors
help me please i do not understand
COMPLETE ANSWER THE ANSWER TO THE QUESTION IS I'M GOING TO VOTE BRAINLIEST 1. Search for other theories about the universe's origin aside from Big Bang and Crea
Sabnam met Sudha yesterdaychange this sentence into negative ​
select each of the nervous system structures that are part of the central nervous system. a. brain stem b. spinal nerves c. cerebral hemispheres d. cerebellum e
who is martin luther king jr?
Doctor Forrest charges $60 for a home visit plus an additional fee of $12.50 per hour spent with the patient. Doctor Forrest arrives at a patient’s home at 9:30
How tall is the flag pole (please give explanation too)
HELP PLEASE I REALLY NEED HELP