estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

WHICH TWO COMPOSERS DID BEETHOVEN MEET IN HIS EARLY TWENTIES?
Can someone help with question 51 please I need to break it down
which liquid will evaporate the fastest water salt water pepsi and gatorade?
Describe a time when you felt antagonized or were responsible for antagonizing someone yourself.
solve the following quadratic equation (x+3)2+25=0
What type of government does Myanmar/Burma have??
True or False: 1. all trapezoids are scalene? 2. all squares are rhombuses? 3. all rectangles are squares? 4. all squares are rectangles? 5. all parallelograms
On June 8,1999, the national debt of the U.s.a was about $5,608,000,000,000.the population of the United states at the time was about 273,000,000.Suppose the na
What are the disadvantages of wind pollution
WHICH TWO COMPOSERS DID BEETHOVEN MEET IN HIS EARLY TWENTIES?