IranAlexia IranAlexia
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Tammy brought 3 apps for $2.40. At the same price, how much would 10 apps cost​

Respuesta :

CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 01-11-2020

Answer:

The answer is $8.00.

Step-by-step explanation:

First, you have to find how much for each app so you have to divide by 3 :

3 apps = $2.40

1 app = $2.40 ÷ 3

1 app = $0.80

Next, you have to multiply it by 10 :

1 app = $0.80

10 apps = $0.80 × 10

10 apps = $8.00

Answer Link

Otras preguntas

The equation of the line through point (- 4, 0) and parallel to the y-axis is x = -4 y = -4 x + y = -4
How do governments restrict competition in the marketplace? A. by passing antitrust laws B. by outlawing oligopolies C. by outlawing monopolies D. through g
In which sentence is the predicate nominative correct?A. The bakers of the cookies are them.B. The funniest comedian is him.C. Brandons order brother is he.D. T
PLEASE HELP FAST Decide whether the sentence is grammatically CORRECT or INCORRECT as written. La silla es tan duro como la mesa.
Tell what you would do to isolate the variable. 3z = 5 a. multiply 5 on both sides c. multiply 3 on both sides b. divide 5 on both sides d. divide 3 on both sid
20+x=25 so I'm doing addition property of equality so what does this mean
i need help with these question ASAP
does any body know anything about Criminal justice??
3. Describe the following influences on our food choices and provide an example of each one. • Your cultural background • Product packaging • Product pricing
The function f(x)=x^5 + (x+3)^2