ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

If the price of foam blanks used in surfboard production falls, what will happen in the market for surfboards? There will be no change in the market for surfboa
Why are animals important to the process of photosynthesis ?
E) Complete the letter with articles. 6 February 2017 Dear Silvia, Sorry that I didn't email you earlier to tell you about ............ trip, but I've had .....
how much was invested in the energy company and how much was invested in the hedge fund? 3. Linh travels across the country towards California at a leisurely 60
A force can make an object change direction, SLOW DOWN or SPEED UP Copy the sentence, changing the words in italic to the correct scientific terms​
The population of a city increased by 35% and is now 40500 . What was the initial population?
What is the answer to this equation. Please I really need help.
Simplify an expression for the area of the rectangle.
Can y'all help me with my math problem please
What's the reason for starting World War I in Serbia​