Abigale2006 Abigale2006
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

One grade of tea costing $3.20 per pound is mixed with another grade costing $2 per pound to
make 20 lbs of a blend that will sell for $2.72 per pound. How much of the $2 tea is needed?

Respuesta :

amyahamilton84 amyahamilton84
  • 03-11-2020

Answer:

12 of $3.2 grade is needed

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

if y is the principal square of root 5,what must be true
what percent of 126 is 22?
Slope= 1/5, y-intercept=1
what is 89 divided by 6 in long divison
what were the main ideas of the reformation?
A sighting from sea level to the top of a lighthouse was 60°. The lighthouse is known to rise 180 feet above sea level. What is the distance (to the nearest foo
Payments designed to make up for war damage are known as
use the function rule, y= 2x+5, to find the values of y when x =1,2,3,4. write the answers as ordered pairs that would be used to graph the function. show your
You hear a thunder 3 seconds after you see lightning. How far away is the storm?
If a+b=6 and a-b = 4, what is the value of 2a + 3b?