Morgan1245
Morgan1245 Morgan1245
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95? Explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-10-2016
it better to buy 3 pounds  cause if you dont want to spend a lot of money you would buy the cheaper one
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-10-2016
3 pounds for $8.31 because not only is it cheaper but you can buy more packages for less... Meaning if you were to buy 2 of the 3 pound packages than it would come out to about 17  dollars where as if you were to buy 2 of the 5 pound packages it would come out to about 25 dollars...

Answer Link

Otras preguntas

x to the 2 power = -169 solve for X
what is the most important blood cell in your body?
one leg of a right triangle is 5 millimeters shorter than the longer leg and the hypotneuse is 5 millimeters longer than the longer leg. Find the lenghts of the
Read this line from the text: What have I, or those I represent, to do with your national independence? What does Douglass mean by the question in bold? He does
Which of the following is true of the Supreme Court's decision in Brown v. Board of Education of Topeka? A. It declared that segregated schools were inherently
one who is actively involved in government activites
Imagine you are hosting a dinner party. Using a demonstrative adjective in each sentence, tell who five different items belong to. Example: Esta bebida es de
How does NADP+ Become NADPH?
how do i solve 7x-y=21
one who is actively involved in government activites