bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

The basic living unit of all plants and animals is a O organelle O organ O cell O chemical
when calcium carbonate is heated two new substances calcium oxide and carbon dioxide are formed................write a word equation for the above chemical reac
What is the most important component in planning a special event as a way to both advocate for your programs and raise funds? a. risk management b. strong leade
Who is this person Dababy
10. We added wheels to our bureau to create less when we move it.​
Solve for x.[tex]4x+6=10-4[/tex]
Please Answer All And Explain (Will Give Brainliest) ASAP
The precooked weight of a hamburger is 0.25 pounds. Convert this mass to centigrams (cg). (1lb = 16oz, 16oz = 454g)
A sample of food is dehydrated, which kills all of the bacteria. However, in a few days, bacteria-free water is added to the food in a bacteria-free environment
What did the samurai get in exchange for his service?