powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

How has climate influenced the size of house sparrows? A. They have gradually become smaller in colder parts of the country. B. Their size has not changed i
Which correctly describes the net of a square
What is the value of X in the following equation (x-2)(x+8)=0 and (x-7) to the second power=0
Which inequality is true when n=4? [tex]2n >6[/tex] [tex]n+3<7[/tex] [tex]9-n≥(greater than or equal to) 13[/tex] [tex] \frac{n}{12} ≥ 3[/tex]
what is s squared +2x-35 factor
a solid mixture of one or more minerals is called a
what was life like on Earth for most of its history,
Which became a popular new form of entertainment in America during the 1920s? A. quilting bees B. dance halls C. radio D. television
why did proponents of the torture memo believe that waterboarding was an acceptable interrogation technique
Louisa is trying to read her grocery receipt, but it is blurry. The sales tax rate was 6.25%. She pays tax only on the items labeled with a T. How much sales ta