cjoey0913 cjoey0913
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Pls answer my question thxxx
Oranges cost 21 cents each.
Alex buys x oranges and Bobbie buys (x+2) oranges.
The total cost of these oranges is $4.20.
Find the value of x.​

Respuesta :

snoopy72 snoopy72
  • 01-01-2021

Answer:

2x+2 times 21cents would equal 4.20. x=9

Answer Link

Otras preguntas

Which medication is used in mares to suppress estrus, for estrus synchronization, and to maintain pregnancy?
A paper airplane used to study wings designs is an example of a
What is 0.055 estimated to the nearest whole?
Round each number to the nearest thousand 95,438 + 62,804
Which describes a nuclear family? the step-brothers and sisters of parents who have been married before a couple and their children living together in one house
To earn a fitness award, your average heart rate while walking must be between 80 and 89 beats per minute, inclusive. Suppose you recorded 85, 81, and 87 beats
What should you not do if you want to help get rid of graffiti answer key?
What best summarizes American economic issues at the end of the 1920s
If f(x) = x2 – 1 and g(x) = 2x – 3, what is the domain
What affect did regional commerce have on West Africa?