aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

The brainskinstomachheart is the largest organ of the body.
What is the area of a circle that has a 5 inch diameter
best advantage of cardiorespiratory fitness a.decrease in fat stores,b.decrease in bone mass,c.decrease in oxygen d.decrease in muscle mass.i picked c not to su
if a figure is a square, then it is a regular quadrilateral. is this true or false explain.
Read the passage from act III, scene IV, of Twelfth Night by William Shakespeare. Which recurring idea in the play does this passage reflect? A.frivolous enjoy
How many different kinds of birds can you see in Kruger National Park. A. 13 B. 70 C. 147 D. 517 E. 1,250
Which sentence uses commas correctly? A. I stretch before I exercise and I also stretch again after I finish exercising. B. Water is sold in plastic bottles
Sir Gawain and the Green Knight is… A. A Victorian poem B. A Medieval poem C. Gothic D. Contemporary
In "The Bracelet," what does the neglected garden represent? a. Ruri's pride in herself b. Ruri's own sense of abandonment c. Ruri's hope for the future d. Rur
what part of the nueron that decides whether the message will travel