bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

an object is undergoing free fall motion. as it falls, the object's
________________________ a medical condition requiring treatment from chemical imbalance in the brain.
Which specific anatomical features are found in the upper appendicular region? Select all that apply. arms head shoulders legs elbow clavicle
I need help, thanks :) Find the equation of the line that passes through the point (5,5) and is parallel to the line 3x−5y=−7
How many 1/8th are in 1 2/16
What is the area of the shape? 3 Square centimeters 4 square centimeters 6 squared centimeters 9 squared centimeters
Help with 3b! Thanks
1. What is the greatest common factor of 36 and 42? A. 12 B. 8 C.6 D.2
What part of the amino acid varies from one animo acid to another?
what compound has a formula of c5h12o and a broad ir peak at 3300 cm–1?