jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Name the complex mncl2(en)2. the oxidation number of manganese is +2.
Zaira spent 55 hours in 2 weeks working on a science project. she worked 32 hours the first week. Write and solve an addition equation to find the amount of tim
Which statement correctly describes the Soviet Union’s relationships with its Eastern European neighbors after 1945?
please someone help me on thisBrainliest available :)
When solving the equation such as 2/3x = 4/5 , why would you multiply both sides of the equation by the reciprocal of 2/3 ?
The equation of the quadratic function represented by the graph y=a(x-3)-1 what is the value of a
What factors helped spark the beginning of the great migration
Choose more than one... When Lincoln was elected president in 1860, some of his views on slavery included: A: extending the Missouri Compromise to the Pacific
Maria walked 3km west and 4km south. Calculate how far she is from her starting point
why does 16 to the power of 0 equal 1?