jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

Explain how elections and political parties are related to major policy shifts or initiatives, occasionally leading to political realignments of voting constitu
pls pls pls dot play a trick o me this time i need it. Based on your reading, describe how the ShakeAlert system works.
what is the importance of the fourteenth amendment?
how do you find the number of isotopes in an element?
Who inspired you to write freewriting​
Graphing inequalities A. A number line from 0 to 20 in increments of 2. A point is at 4 with a bold line starts at 4 and is pointing to the right. B. A number l
A student conducts an investigation to determine how the force of gravity affects different objects dropped from different heights. The student tests each objec
What are the zeros of a quadratic equation written in intercept form?
4x8+2x5 - 2x + 8 what's the answer to his polm
When performing strength training exercises that target certain muscle groups, do the large-muscle exercises