davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 31+ )
Otras preguntas
What states made up the upper south?
The cell cycle consists of two main phases: _____. interphase and M phase G0 phase and S phase M phase and S phase interphase and G2 phase
Volcanoes _____. are caused by weathering are caused by tsunamis cause liquefaction are both constructive and destructive
What international event led to the Red Scare?
what is 66 2/3% in decimal form
Which one of the following lines is written in iambic pentameter? A. "And sorry I could not travel both" B. "When the proofs, the figures, were ranged in column
6 cakes cost to pound £2.40 how much does 10 cakes cost?
what are four equivalent expressions for 50-10 , 42+18 , 24x-8x , 5n+15n , 4(2+7p) , and 3(6m+3)
What is the antonym for the word actuate
1. Name two elements that go through alpha decay